Святі місця Єрусалима: короткий перелік пам’яток, які ви повинні побачити

article-info
Єрусалим
Єрусалим

Єрусалим – це місто-казка, місто-мрія, місто-лабіринт. Побувати в святих місцях Єрусалима мріє кожен віруючий світунезалежно від його віросповідання. А ще Єрусалим – це музей під відкритим небом, і тижня не вистачить, щоб обійти і оглянути всі його пам’ятки, а детально описувати їх для вас доведеться не одну статтю, тому, вже вибачайте, але ми зупинимося на ключових об’єктах, які ви musttosee, потрапляючи у «Старе місто». Ласкаво просимо в наш невеличкий віртуальний тур в Єрусалим.

Храм Гробу Господнього

Гробу храм Господнього
Храм Гробу Господнього

Найголовніша християнська святиня – Храм Гробу Господнього збудований на місці, де був розіп'ятий, похований, а потім воскрес Ісус Христос. Щороку сюди стікаються мільйони паломників, найбільше їх, звичайно, на Великдень. Якщо у вас буде така можливість, обов’язково відвідайте храм, такий шанс випадає не часто. Проте, майте на увазі, для відвідин храму кожній церковній конфесії відведені певні години, тому перш, ніж вирушати до святині, уточніть цю інформацію.

Насправді Храм Гробу Господнього – це комплекс споруд, до якого входять: храм на Голгофі, каплиця Гробу Господнього і храм Воскресіння.

Фасад Храму утворений двома великими рамками, одна з яких замурована – це хід. Щоб пройти до каплиці Гробу Господнього необхідно біля каменю миропомазання повернути наліво.

Каплиця (Кувуклія) розділена на дві частини: вівтар Ангела і печеру Гробу Господнього. Саме через вівтар Ангела (2 невеличкі віконця) передається благодатний вогонь, який щорічно сходить в Велику Суботу перед Великоднем.

Сама печера Гробу Господнього дуже невелика, тут поміщається, максимум, 3-4 людини. Всередині є кам’яне похоронне ложе Христа, накрите мармуровою плитою (щоб запобігти вандалізму). Атмосфера тут своєрідна, така, яка буває в старовинних храмах та церквах, коли здається, що ти залишився наодинці з Богом.

До Голгофи (місця, де був розп’ятий Христос) ведуть мармурові сходи. В Голгофському храмі відмічено місце встановлення хреста, на якому розп’яли Ісуса (золоте коло) та орієнтовні місця хрестів, де були страчені розбійники (два чорні кола). В храмі є ще одне унікальне місце – це тріщина в скелі, яка утворилась від останнього подиху Сина Божого. Ви легко її знайдете, адже вона захищена склом.

Храм Воскресіння. У його центрі, на невеликому підвищенні мармурової підлоги, встановлена кам'яна чаша, що символізує «пуп землі». У підземеллі є довгі сходи, що ведуть до місця знаходження Хреста Господнього.

Віа Долороса

Долороса Віа
Віа Долороса

Віа Долороса має безліч назв: «Хресна дорога», «Дорога скорботи» – це останній шлях Христа у земному житті, саме цією дорогою він прямував на Голгофу, несучи свій хрест. На сьогоднішній день канонізовано 14 зупинок, кожна з них відзначена каплицями або церквами.

Дев'ять зупинок були вказані в Євангеліях, розміщення решти встановлено за допомогою легенд та переказів. Насправді за час свого існування цей маршрут неодноразово змінювався і коригувався. Однак основна його цінність не в історичній достовірності, а у можливості дати віруючим відчути та особисто пережити все те, що випало на долю Ісуса Христа.

Гетсиманський сад

Сад Гетсиманський
Гетсиманський сад

Гетсиманський сад знаходиться біля підніжжя Оливкової гори. Легенда говорить, що саме в цьому саду Ісус молився в ніч перед своїм розп’яттям. Сам по собі сад невеликий (1200 кв. м.) і сьогодні відомий передусім тим, що тут ростуть стародавні оливи (стверджують, що саме біля них молився Спаситель).

В Гетсиманському саду дійсно є 8 старих оливкових дерев. Вони потужні, вузлуваті, величні. Кілька років тому вченим дозволили дослідити їх вік. Виявилось, що всі вони походять від одного батьківського дерева, можливо, від того, що росло тут за часів Ісуса Христа.

Гетсиманський сад доглянутий і приємний для ока. Акуратні доріжки посипані дрібними камінчиками, сюди однозначно варто зазирнути.

Стіна Плачу

Плачу стіна
Стіна Плачу

Ще одна велична пам’ятка Єрусалиму – це Стіна плачу. Свою промовисту назву вона отримала через євреїв, що оплакують тут Перший і Другий Єрусалимські Храми, зруйновані в один і той же день з різницею в кілька десятків років. Святе писання говорить, що руйнування храмів було платою за гріхопадіння єврейського народу.

Сьогодні Стіна Плачу – одне з найсвятіших місць для іудеїв всього світу. Щохвилини тут промовляються тисячі молитов до Всевишнього. Євреї всього світу моляться у бік Ізраїлю, євреї Ізраїлю моляться у бік Єрусалиму, а євреї Єрусалима моляться в бік Стіни Плачу.

Також існує традиція закладання невеликих записочок між камені Стіни, в них люди висловлюють свої прохання до Бога. Молитви бувають дуже різними: від простих життєвих до прохань про мир у всьому світі.

Ці записки ніколи не викидаються! Раз на місяць їх обережно збирають і закопують у спеціальних ємкостях на Оливковій горі.

Люди іншого віросповідання також можуть залишити записки на Стіні Плачу, однак для цього потрібно відповідно виглядати. Чоловіки повинні мати головні убори (стоси), а жінки мають бути максимально скромними: без жодних відкритих частин тіла (особливо плечі) та з покритою головою. Стоси і накидки можна «орендувати» на годину у продавців неподалік Стіни Плачу. Ще один важливий нюанс: чоловіки моляться з лівого боку Стіни, а жінки – з правого.

Мечеть Купол скелі

Купол скелі мечеть
Мечеть Купол скелі

Мечеть Купол скелі – це візитка картка Єрусалиму, адже її видно практично з будь-якої точки «Старого міста». Не плутайте її з мечеттю Аль-Акса, це різні споруди!

Мечеть Купол скелі розташована на вершині гори Моріа (Храмова гора) і не є діючою. Її основне «завдання» охороняти священну скелю, як заповідав пророк Мухаммед. За легендою саме з цієї гори він вознісся на небо на крилатому коні з людським обличчя.

Хоча Храмова горау різні історичні періоди була знаковою для всіх релігій, сьогодні вона безроздільно належить мусульманам, і вхід «невірним» сюди заборонено.

Ми постараємось максимально точно описати для вас убранство мечеті Купол скелі. Вона розташована на терасі і має 4 входи, орієнтовані на всі сторони світу. Стіни прикрашені біло-синьо-зелено-золотою мозаїкою і плиткою, що характерні для ісламу. Внутрішні стіни прикрашені позолоченими написами з Корану. Архітектура мечеті побудована таким чином, що численні колони видно практично з будь-якої її точки.

У Куполі скелі зберігається відбиток стопи Мухаммеда і три волосини з його бороди. А ще тут є священний скелястий майданчик, який розташований у самому серці мечеті. Він оточений дерев'яною балюстрадою, яка споруджена таким чином, що здається, ніби скеля висить в повітрі. За переказами, під час вознесіння Мухаммеда, скеля мала піти за ним і навіть «відірвалася» від землі і тепер «висить» в повітрі. Під нею утворилася невелика печера, майже квадратної форми, де цар Давид і побудував вівтар.

Компанія «Поїхали з нами» запрошує вас до священного, загадкового, оповитого легендами та переказами Єрусалиму, щоб ви самі могли доторкнутися до цих святих і сакральних місць! Приєднуйтесь!